Jaunumi PMLP30
Cēlies mianīt vārdu vai uzvārdu?

Pārvaldes klienti bieži jautā par vārda, uzvārda vai tautības ieraksta maiņu.

Tas ir jautājums, kas nav Pārvaldes kompetencē un šajos gadījumos jāvēršas Latvijas pašvaldību dzimtsarakstu nodaļās. Tā ir iestāde, kur  tiek izdarīts pirmais ieraksts par cilvēka dzimšanu, vēlāk – par laulību, bērnu nākšanu pasaulē un pēdējais – kad viņš atstājis šo pasauli.

Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas iemesli var būt dažādi. Taču svarīgi, ka cilvēkam jābūt pamatotam iemeslam to darīt, un likums skaidri nosaka, kuros gadījumos tas ir iespējamsTiesisko pamatu cilvēka vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņai nosaka Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likums.

Ar iesniegumu par vārda, uzvārda vai tautības ieraksta maiņu dzimtsarakstu nodaļā var vērsties jebkurš pilngadīgs cilvēks (vai jaunietis, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu ar abu vecāku vai aizbildņu piekrišanu).

Nereti to dara cilvēki, kuri, šķirot laulību, nav atjaunojuši iepriekšējo uzvārdu un izdomā to darīt vēlāk.

Vārda, uzvārda vai tautības ieraksta maiņas iesniegumu veidlapas, nepieciešamo dokumentu saraksts un valsts nodevu apmērs atrodams Tieslietu ministrijas mājaslapā

Uzvārda maiņas gadījumā, atceries, ka jāmaina arī pase un eID karte!

Sieva var pieņemt vīra uzvārdu vai otrādi, tāpat mūsdienās daudzi pāri izvēlas veidot dubultuzvārdus.
Pēc uzvārda maiņas 30 dienu laikā Pārvaldē jāveic jauna personu apliecinoša dokumenta pieteikšana.

Mainot uzvārdu laulību rezultātā, pasi vai eID karti var saņemt 2 darbdienu laikā bez paaugstinātas valsts nodevas likmes. Tas nozīmē, ka pases noformēšana 2 darbdienu laikā maksās 30 eiro, bet eID kartes noformēšana 2 darbdienu laikā maksā 15 eiro.

Lai saņemtu šādu atvieglojumu, pase vai eID karte jānoformē 30 dienu laikā pēc laulību noslēgšanas.

Pieteikties uz noteiktu laiku personu apliecinošu dokumentu maiņai iespējams:

Daudzi jaunlaulātie uzreiz pēc laulību ceremonijas vēlas doties kāzu ceļojumā uz ārzemēm. Taču jāatceras – ja laulību rezultātā mainījies uzvārds, personu apliecinošie dokumenti vairs nav derīgi un tos nedrīkst izmantot arī ceļošanai.

Šādā gadījumā laulību laikā katram jāpaliek pie sava uzvārda, bet vēlāk, pēc ceļojuma, var doties uz dzimtsarakstu nodaļu un uzrakstīt iesniegums par uzvārda maiņu. Tiesa, šajā gadījumā tā būs jau ilgstošāka procedūra, kā arī būs jāmaksā valsts nodeva par uzvārda maiņu. Vairāk par uzvārda maiņas procedūru var izlasīt Tieslietu ministrijas mājaslapā.