Jaunumi
Uz galda dators: uzturēšanās atļaujas karte, un mobilais telefons

Pērn Pārvalde piedalījās interesantā un noderīgā LVportals.lv rīkotajā podkāstā “Uzturēšanās atļaujas: kādi ir to veidi un izsniegšanas pamats” sarunā.

Uzzini kādi ir uzturēšanās atļauju veidi, termiņi un tiesiskais pamats.

Uzturēšanās atļauja ir dokuments, kas tiek izsniegts personas apliecības (eID kartes) formātā un ļauj ārvalstniekam uzturēties Latvijā noteiktu laiku vai pastāvīgi.

Tā ir nepieciešama ārvalstniekiem, kuriem Latvijā pieder nekustamais īpašums, kā arī darba meklētājiem, studentiem, un šo personu ģimenes locekļiem, ja tie vēlas Latvijā uzturēties ilgāk par 90 dienām pusgada laikā, skaitot no pirmās ieceļošanas dienas.

  • Kas ir uzturēšanās atļauja, un kāpēc ārvalstniekam tāda ir nepieciešama?

Latvija, tāpat kā citas pasaules valstis ir sava imigrācijas politika, kas nosaka uzturēšanās atļaujas veidus, termiņus un to iegūšanas tiesiskus pamatus.

Jau no 1990. gadu sākuma Latvijā sāka izsniegt vīzas un uzturēšanās atļaujas, atbilstoši Latvijas valsts nacionālajām interesēm.

Uzturēšanās atļauja ir dokuments, kas atļauj uzturēties Latvijā cilvēkiem, kuri izvēlas Latviju kā savu pastāvīgu dzīvesvietu ilgākam laikam vai pārceļas uz Latviju pavisam. Iemesli var būt dažādi – darba attiecības, studijas, laulības, nekustāma īpašuma iegāde u.c.

  • Vai uzturēšanās atļauja ir personu apliecinošs dokuments?

Jā, tas ir personu apliecinošs dokuments Latvijas teritorijā. Ar šo dokumentu cilvēks var jebkurā valsts vai privātajā iestādē pierādīt savu identitāti un savu likumīgu atrašanos Latvijā (veikalos, bankās, ārstniecības u.c. iestādēs). To var uzrādīt arī kopā ar Covid-19 sertifikātu kā personu apliecinošu dokumentu.

Bet, šķērsojot Latvijas valsts robežu, uzturēšanās atļauja nav pielīdzināma pasei vai personas apliecībai jeb eID kartei, un to nav iespējams izmantot kā ceļošanas dokumentu!

  •  Kādi ir uzturēšanās atļauju veidi, un ar ko tie atšķiras?

Kad ārzemnieks pirmo reizi ierodas Latvijā – viņš ir tiesīgs iegūt  termiņuzturēšanās atļauju. Atkarībā no uzturēšanās iemesla, tā var tikt izsniegta uz termiņu no pusgada līdz 5 gadiem.

Ja ārzemnieks dzīvojis Latvijā ar izsniegtu termiņuzturēšanās atļauju vismaz 5 gadus, tad viņam ir tiesības pieprasīt pastāvīgu uzturēšanās atļauju. 

Galvenie nosacījumi pastāvīgās uzturēšanās atļaujas iegūšanai ir: nepārtraukta dzīvošana Latvijā, finanšu līdzekļu esamība un valsts valodas zināšanās A2 līmenī.

Pastāv arī izņēmumi: repatrianti un Latvijas pilsoņu/nepilsoņu bērni tiesīgi iegūt pastāvīgu uzturēšanās atļauju uzreiz.

  • Ar ko Latvijā izsniegta uzturēšanās atļauja atšķiras no Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja uzturēšanās atļaujas?

Eiropas Savienības pastāvīgā iedzīvotāja statusu Pārvalde piešķir, cilvēkiem, kas atbilst noteiktiem Eiropas Savienības direktīvas kritērijiem, un kuri iepriekš ilgstoši dzīvoja kādā citā Eiropas Savienības valstī.

Lasi plašāk ŠEIT.

Avots: LVportals.lv