Tuvojoties gada izskaņai noslēgumam tuvojas arī veiksmīgi realizētais projekts patvēruma meklētāju uzņemšanas un izmitināšanas standartu ieviešanas jomā un patvēruma meklētāju izmitināšanas procesā iesaistīto institūciju administratīvās kapacitātes celšanā. Par iegūto pieredzi mums pastāstīja šī projekta vadītāja Lilita Jansone.

Kādi bija projekta galvenie mērķi?
Projekta „lielais” mērķis bija Latvijas Republikas patvēruma sistēmas pilnveidošana atbilstoši Eiropas Savienības (turpmāk - ES) tiesību aktu prasībām un ES dalībvalstu pieredzei. Galvenais bija uzlabot patvēruma meklētāju ar īpašām vajadzībām uzņemšanas un izmitināšanas apstākļus PMIC  „ Mucenieki” un piemērot telpas patvēruma meklētājiem ar kustību un mobilitātes traucējumiem, kā arī izveidot materiāltehnisko bāzi patvēruma meklētāju kvalitatīvai apmācībai. Tik pat svarīgi bija patvēruma meklētāju uzņemšanas un izmitināšanas procedūrā iesaistītā personāla speciālā apmācība, kā labāk veikt darba pienākumus, saskaroties ar cilvēkiem, kuriem ir speciālās vajadzības.
 
Kad projekts tika uzsākts un kādi bija galvenie darba posmi projektu realizējot?
Projekts tika uzsākts šogad 7. jūnijā un darbību var iedalīt trīs svarīgos posmos. Viens darbs bija datorklašu ierīkošana un aprīkošana ar nepieciešamo inventāru, otrs – telpu renovācijas darbu veikšana „Muceniekos” un trešais - personāla apmācība.

Galvenās problēmas ar kurām saskārāties un ko ieteiktu citiem, kam jāpievērš uzmanība projektu realizējot?
Projekta realizēšanas laikā vislielākā problēma bija pieredzes trūkums projekta vadīšanas darbā. Kā projekta vadītāja izjutu lielu laika trūkumu. Bija pagrūti apvienot projekta realizēšanas darbus un tiešo darba pienākumu veikšanu. Domāju, ka tas būtu jāņem vērā realizējot nākamos projektus, manuprāt, ka projektu vadīt vajadzētu cilvēkam, kurš nestrādā Pārvaldē un kuram ir liela pieredze projektu vadīšanā.

Cik cilvēku no Pārvaldes tika iesaistīti projekta realizēšanā?
Projekta personāls ir 4 cilvēki - projekta vadītājs, projekta vadītāja asistents, projekta grāmatvedis un projekta koordinators, bet, protams, projekta realizācijas gaitā palīdzēja arī daudzi Pārvaldes darbinieki -  Projektu nodaļas vadītāja S. Siljāne un viņas vietniece I. Kristapsone, Priekšnieka padomnieks O. Vaikulis, Iepirkumu un līgumu nodaļas, Finanšu un uzskaites nodaļas, Bēgļu  lietu departamenta, Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas darbinieki - kopumā aptuveni 25 darbinieki.

Kādi ir ieguvumi Pārvaldei, mūsu darbiniekiem un, ja ir, tad valstij un sabiedrībai?
„Mucenieki” ir vienīgā patvēruma meklētāju izmitināšanas vieta Latvijā. Pamatuzdevums ir patvēruma meklētāju izmitināšana, kamēr tiek izskatīti to pieteikumi par bēgļa vai alternatīvā statusa piešķiršanu. Tā kā centrs nav izveidots speciāli tā vajadzībām konstruētā ēkā, bet piemērojot bijušās Padomju armijas bāzes telpas, tad, sākotnēji pārbūvējot ēku, tā nebija aprīkota piemēroti patvēruma meklētājiem ar īpašām vajadzībām. Šis projekts deva iespēju labiekārtot un piemērot centru patvēruma meklētājiem ar redzes, dzirdes un  kustību traucējumiem. Projekta ietvaros veiktā darbinieku apmācība paaugstinājusi speciālistu kvalifikāciju un tas ir gan Pārvaldes, gan valsts ieguvums – vairāk kvalificētu speciālistu.

Kāpēc vispār tika nolemts piedalīties šajā projektā?
Tā kā patvēruma sistēma Latvijā salīdzinoši ar citām valstīm ir izveidota visai nesen, izmantojam visas iespējas iegūt jaunas vai papildus zināšanas, iepazīt citu valstu pieredzi un vienlaikus cenšamies uzlabot Latvijas patvēruma sistēmas materiāli tehnisko nodrošinājumu. Šis projekts bija iespēja, ko izmantojām.

Pēc padarītā darbiņa, kā vērtējat šo projektu, vai esam ieguvuši maksimāli to, ko varējām iegūt?
Jā, ir iegūts maksimāls labums, jo Patvēruma meklētāju izmitināšanas centrs „Mucenieki” šobrīd ir labiekārtots atbilstoši ES standartiem, tā pirmā stāva telpas ir pielāgotas patvēruma meklētājiem ar kustības un mobilitātes traucējumiem, ir izveidotas un aprīkotas ar datoriem un citiem mācību līdzekļiem divas mācību klases. Ir paaugstināta arī ar patvēruma meklētājiem strādājošo darbinieku kvalifikācija.