Atjaunināts: 08.07.2025.
Lai iegūtu Latvijas pilsonību naturalizācijas kārtībā, nepieciešams Pārvaldē iesniegt:
- naturalizācijas iesniegumu;
- personu apliecinošu dokumentu;
- apliecinājumu par personas vai tās apgādnieka legālu iztikas avotu (izziņa no darba devēja vai izziņa no bankas par pozitīvu konta atlikumu);
- 1 fotogrāfija (3x4 cm);
- dokumentu/-us par personas pastāvīgo dzīvesvietu pēdējos 5 gadus Latvijā;
- ja persona ir citas valsts pilsonis, jāiesniedz izziņa par sodāmību (legalizēta ar tulkojumu latviešu valodā), ko izsniegusi un parakstījusi kompetentā iestāde pilsonības valstī (izziņas derīguma termiņš 6 mēneši);
- dokumentu par valsts nodevas samaksu.
Plašāka informācija pieejama sadaļā "Naturalizācija".
Par pastāvīgo dzīvesvietu Latvijā pēdējos piecus gadus var apliecināt šādi dokumenti:
- no darba devēja par nodarbinātību;
- no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras par veiktajām iemaksām un saņemtajiem pakalpojumiem;
- no mācību iestādes;
- no pašvaldības amatpersonas par to, ka persona dzīvo attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā;
- par to, ka persona noteiktajā laika posmā veikusi saimnieciskas vai finansiālas darbības Latvijas teritorijā.
- izmantojot oficiālo elektronisko eAdresi;
- nosūtot pa pastu jebkurai Pārvaldes teritoriālajai nodaļai;
- ar drošu elektronisko parakstu, nosūtot uz jebkuras Pārvaldes teritoriālās nodaļas e-pastu.
Valsts nodevu par naturalizāciju šobrīd var samaksāt jebkurā kredītiestādē, pasta nodaļā vai izmantojot internetbanku. Konta numurs.
Lai iegūtu Latvijas pilsonību naturalizācijas kārtībā personai ir:
- jāiesniedz nepieciešamie dokumenti;
- jāsamaksā valsts nodeva;
- jānokārto latviešu valodas prasmes un Latvijas Republikas Satversmes pamatnoteikumu, valsts himnas teksta un Latvijas vēstures un kultūras pamatu zināšanu pārbaude, ja nav piemērojami tiesību aktos noteiktie atvieglojumi;
- jāparaksta solījums par uzticību Latvijas Republikai.
- pārējo paveiks Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes darbinieki.
Pēc naturalizācijas iesnieguma parakstīšanas un visu nepieciešamo dokumentu iesniegšanas Pārvaldes darbinieks norīkos personu uz naturalizācijas pārbaudēm, saskaņojot ar personu datumu un laiku.
Iespējams iegādāties pilsonības pretendentiem izstrādātu J.Taurēna mācību grāmatu "Latvijas vēstures pamatjautājumi. Valsts konstitucionālie principi", kurā vienkāršā valodā ir izklāstīta nepieciešamā informācija, lai veiksmīgi nokārtotu Pilsonības likumā noteikto zināšanu pārbaudi.
Tāpat metodiskajā mācību palīglīdzeklī "Metodiskie ieteikumi Latvijas pilsonības pretendentiem, gatavojoties Latvijas Republikas Satversmes pamatnoteikumu, valsts himnas teksta un Latvijas vēstures zināšanu pārbaudei" iespējams atrast tos jautājumus, uz kuriem būs jāatbild, izpildot testu.
Katru pārbaudi drīkst kārtot 3 reizes.
Latviešu valodas prasmes pārbaudi atkārtoti drīkst kārtot ne ātrāk kā pēc 3 mēnešiem, Latvijas Republikas Satversmes pamatnoteikumu, valsts himnas teksta un Latvijas vēstures un kultūras pamatu zināšanu pārbaudi - ne ātrāk kā pēc 1 mēneša. Atkārtoti persona kārto tikai to pārbaudes daļu, kuru nenokārtoja iepriekšējā reizē.
Atkarībā no personas invaliditātes veida vai veselības stāvokļa personai, kārtojot zināšanu pārbaudes, pienākas speciāli atvieglojumi, līdz pat atbrīvošanai no tām. Pirms dokumentu iesniegšanas noteikti par šo jautājumu konsultējieties ar Pārvaldes darbiniekiem, zvanot pa tālruni: 67829820; 67829844 vai rakstot uz e-pastu: pskn@pmlp.gov.lv
Personas, kas sasniegušas 65 gadu vecumu, ir atbrīvotas no latviešu valodas prasmes pārbaudes rakstiskās daļas. Jākārto ir latviešu valodas prasmes pārbaudes mutvārdu daļa, kā arī Latvijas Republikas Satversmes pamatnoteikumu, valsts himnas teksta un Latvijas vēstures un kultūras pamatu zināšanu pārbaude.
Ja iegūta pamatizglītība latviešu valodā, apgūstot tajā vairāk nekā pusi no pamatizglītības programmas, tad nav jākārto naturalizācijas pārbaudes.
Citas valsts pilsonība saglabājas, ja persona ir Eiropas Savienības dalībvalsts, Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas dalībvalsts, Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalsts, Austrālijas Savienības, Brazīlijas Federatīvās Republikas vai Jaunzēlandes pilsonis. Citu valstu pilsoņi jāatsakās no savas pilsonības.
Jā, citu valstu pilsoņiem izziņa par nesodāmību, kuri ir izdevusi kompetenta esošās pilsonības valsts iestāde, ir obligāti iesniedzams dokuments.