Informācija presei
uz galda; planšetdators un pase un eID karte

Tuvojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām un skolēnu vasaras brīvlaikam, kad iedzīvotāji nereti dodas ārvalstu ceļojumos, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (turpmāk – Pārvalde) aicina pārbaudīt savu personu apliecinošo dokumentu derīguma termiņu, kā arī nepieciešamības gadījumā tos savlaicīgi noformēt.

Pārvalde atgādina: lai balsotu Eiropas Parlamenta vēlēšanās, kas notiks šī gada 8. jūnijā, līdzi obligāti jāņem derīgs personu apliecinošais dokuments – pilsoņa pase vai personas apliecība jeb eID karte. Dokumentus iespējams noformēt jebkurā Pārvaldes teritoriālajā nodaļā,  2 vai 10 darba dienu laikā, veicot valsts nodevas maksājumu,

Ne mazāk svarīgi personu apliecinošie dokumenti ir, šķērsojot Latvijas robežu. Derīgai pasei vai eID kartei obligāti jābūt visiem ģimenes locekļiem neatkarīgi no vecuma. Ļoti svarīgi atcerēties, ka bērna dzimšanas apliecība nav personu apliecinošs dokuments.

“Lai izvairītos no nepatīkamām situācijām, kad personu apliecinošā dokumenta termiņš ir beidzies un dokuments ir jānoformē steidzamības kārtā, aicinām jau laikus pārliecināties, vai dokumentam drīz nebeigsies termiņš. Mudinām atcerēties arī par bērnu personu apliecinošajiem dokumentiem, ja vēlaties ceļot ārpus Latvijas skolēnu vasaras brīvlaikā,” uzsver Pārvaldes priekšniece Maira Roze.

Noformējot dokumentus bērniem, vecākiem jāņem vērā četri būtiski aspekti.

Pirmkārt, noformējot dokumentus, bērnam līdz 13 gadu vecumam ar vecākiem obligāti nodaļā jāierodas vienu reizi, kad tiek noformēts personu apliecinošais dokuments. Taču, sākot ar 14 gadu vecumu, bērnam pašam obligāti jāierodas saņemt savu personu apliecinošo dokumentu.

Otrkārt, ja bērnu iespējams nofotografēt (t. i., tas patstāvīgi sēž un noteiktajā brīdī ļaujas fotografēties), fotografēšana notiek Pārvaldes nodaļā uz vietas. Ja bērna fotografēšana nav iespējama, iekļaušanai personu apliecinošajā dokumentā jāiesniedz fotodarbnīcā izgatavota fotogrāfija.

Treškārt, noformējot dokumentus bērnam, vecākam būs jāuzrāda savs personu apliecinošais dokuments, kā arī jāiesniedz bērna iepriekšējais personu apliecinošais dokuments, ja tāds bijis izsniegts.

Ceturtkārt, ja vecāka pasē paredzēts ierakstīt bērnu, tā būs jāatstāj nodaļā uz 10 darba dienām. Ja ir vēlme veikt pasē ierakstu par bērnu, aicinām to lūgt izdarīt klientu apkalpošanas speciālistam jau dokumenta noformēšanas brīdī, lai šī procedūra nebūtu jāveic vēlāk.

Pārvalde atgādina -  daudzas valstis nosaka specifiskas ieceļošanas prasības -  lai pase būtu derīga vēl vismaz 3 vai citos gadījumos pat 6 mēnešus pēc plānotā ceļojuma beigu datuma.

Lai noskaidrotu precīzu informāciju par dokumenta nepieciešamo derīguma termiņu, Pārvalde aicina pirms brauciena savlaicīgi sazināties ar attiecīgās valsts diplomātisko vai konsulāro pārstāvniecību.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde
Sabiedrisko attiecību nodaļa
prese@pmlp.gov.lv, 67219185