Eiropas Migrācijas tīkls (EMT) publicējis jaunāko EMT Patvēruma un migrācijas pārskatu par 2024. gadu, kā arī Eurostat sagatavoto statistikas pielikumu. Pārskatā izceltas galvenās izmaiņas tiesiskajā regulējumā, politikā un īstenotajās darbībās patvēruma un migrācijas jomā, kā arī analizētas statistikas tendences, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem. Tajā izmantoti 30 valstu kontaktpunktu sniegtie dati, kā arī statistika no EMT novērotājvalstīm un ES līmeņa avotiem, tostarp Eurostat.
Gads iezīmēja pagrieziena punktu Eiropas Savienības (ES) migrācijas un patvēruma politikā – tika pieņemts Migrācijas un patvēruma pakts, kas stāsies spēkā 2026. gada jūnijā un ieviesīs saskaņotāku sistēmu migrācijas pārvaldībai visā ES.
Citas nozīmīgas izmaiņas ES līmenī bija pārskatītais Šengenas Robežu kodekss (Regula (ES) 2024/1717) un Vienotās atļaujas direktīva (Direktīva (ES) 2024/1233), kas nodrošina efektīvāku uzņemšanu un stingrāku darba ņēmēju aizsardzību. Tāpat pieņemta Direktīva (ES) 2024/1712 par cilvēku tirdzniecības apkarošanu.
Būtisks pavērsiens bija arī Šengenas zonas paplašināšana – no 2024. gada 31. marta Bulgārijai un Rumānijai tika atceltas kontroles pie iekšējām jūras un gaisa robežām, bet no 2025. gada 1. janvāra tiks atceltas arī pie sauszemes robežām.
Krievijas turpinātais agresīvais karš Ukrainā turpināja izraisīt personu pārvietošanu, un 2024. gada jūnijā ES Padome nolēma pagarināt pagaidu aizsardzību Ukrainas pilsoņiem līdz 2026. gada 4. martam.
Salīdzinājumā ar 2023. gadu, pirmreizējo patvēruma pieteikumu skaits ES un Norvēģijā 2024. gadā samazinājās par 13 %. Visvairāk patvēruma meklētāju bija no Sīrijas, Venecuēlas un Afganistānas. Tomēr starptautiskās aizsardzības joma joprojām bija viena no prioritārajām – daudzās EMT dalībvalstīs un novērotājvalstīs tika uzlabota aizsardzības sistēmu efektivitāte un taisnīgums, kā arī paplašinātas uzņemšanas iespējas vai ieviesti jauni pārvaldības modeļi.
Likumīgās migrācijas politikas valstu līmenī koncentrējās uz darba tirgus vajadzību apmierināšanu un prasmju trūkuma mazināšanu. Digitalizācija un tehnoloģiju izmantošana bija būtiska gan migrācijas, patvēruma, integrācijas, gan iekļaušanas jomā. Attīstība skāra arī pieteikumu apstrādi, uzturēšanās atļauju izsniegšanu, kā arī informācijas pieejamību par integrācijas iespējām.
Lasīt Eiropas Migrācijas tīkla Patvēruma un migrācijas pārskatu par 2024. gadu.
Lasīt Latvijas ziņojumu Eiropas Migrācijas tīkla Patvēruma un migrācijas pārskatam par 2024. gadu.